Ето как може да се ориентирате дали то расте и се развива нормално
Снимка: Shutterstock
Нормално е като родителите да сте загрижени за ръста и теглото на детето. Макар и строго индивидуални, те все пак показват дали то расте и се развива нормално.
Но как да разберем дали детето наистина попада в „нормите“ или изостава от своите връстници? Ето какво най-важно трябва да знаете.
Етапи на растежа на детето
Тези етапи от растежа и развитието не са непременно твърди правила, които се прилагат за всяко дете. По-скоро представляват условна скала, на базата на която може да прецените физическия растеж на детето си в рамките на предварително определен диапазон от стойности, без наистина да отчитате фактори като хранене, околна среда, генетика, хормони.
Изключително важно е етапите на растежа и развитие на детето да се разглеждат като критерии за оценка на неговото здраве. Ако те не отговарят на стандартите, може да бъде предупредителен знак, че растежът е в опасност. В такъв случай задължително се консултирайте с педиатър.
Снимка: Shutterstock
Пренатална фаза
Пренаталният период представлява времето, от което човешката зигота се превръща в ембрион, развива се в плод и завършва с раждане. Този гестационен процес обикновено отнема девет месеца и е удобно разделен от лекарите на три триместъра.
Първите два триместъра представляват най-формиращите етапи за плода и следователно са от съществено значение за здравословния растеж и развитие. През целия период храненето, необходимо на плода, се доставя през пъпната връв, след като се филтрира от плацентата.
Тази симбиоза между майката и плода е от съществено значение майката да остане здрава и силна през пренаталния период.
Бебешки период
През първите няколко дни от живота си бебето може да загуби до 10% от теглото си при раждането поради редица причини. Запознаването с процеса на хранене и загубата на симбиоза с майката са обичайните виновници. Факт е, че животът извън хранителния свят на плацентата изисква известно привикване, но бебето трябва да възвърне по-голямата част от теглото си при раждане в рамките на две седмици. От този момент нататък трябва да има постоянно нарастване на теглото му (с 30 г на ден през първите 1-3 месеца, с 20 г в периода на третия до шестия месец и с по 10 г след шестия месец до навършване на годинка).
Втората годинка
През втората година теглото на детето няма да се увеличава толкова бурно, колкото през първата. Това е така, защото тялото е започнало да установява нормален модел на растеж. В края на втората година детето обикновено тежи между 25 и 35 килограма в зависимост от генетичните и екологични фактори.
Растежът на височина вече не е така драматичен, колкото в началото. През първата година от живота детето расте съобразно генетичния си потенциал и този период е само началният етап.
Средният ръст на двегодишно дете е 86 см за момичета и около 88 см за момчета.
Детството
Момчетата и момичетата на възраст между 2 и 9 години обикновено качват около 2 кг годишно до започването на пубертета. Тази стабилна скорост на наддаване на тегло често е в съответствие с нарастването на височината (детето понякога наддава по естествен път преди или по време на скок на растежа). Между 2 и 4-годишна възраст повечето деца добавят около 7,5 см към ръста си, а след това с по 4-6 см преди пубертета.
Това увеличение на височината не е линейно, тъй като ускоренията на растежа продължават средно 8 седмици и могат да се появят произволно през дадена година. Въпреки това, растежът на височина и тегло трябва да остане по същество адекватен и постоянен през детството. Генетиката, диетата, начинът на живот и храненето обикновено са определящи фактори.
Снимка: Shutterstock
Пубертет
От всички етапи на растежа и развитието на детето пубертетът е може би най-особен. Той е и последното препятствие, което то трябва да преодолее, за да достигне своя ръст, който ще има и като възрастен. Импулсите на растеж през пубертета неизбежно представляват една четвърт от височината на възрастния човек и могат да бъдат невероятно бързи. Момичетата започват по-рано от момчетата, обикновено между 9 и 11 година, и могат да растат средно с по 23-26 см за период от 24-36 месеца.
За момчетата, които обикновено достигат пубертета около 11-14-годишна възраст, увеличаването на ръста е средно между 26-28. Това разбира се, зависи и от генетичния капацитет на всяко дете и може да варира в зависимост от редица фактори. Докато момичетата достигнат 15 години, а момчетата - 16-17, те вече ще са постигнали ръста си като възрастни (често този период се нарича „костна възраст“). След това увеличаване на ръста няма да е възможно.
През целия пубертет момчетата ще наддадат средно 20 кг, а момичетата - 16. Това може да се случи и почти наведнъж. До края на пубертета, здравият и активен тийнейджър ще постигне тегло, съответстващо на неговия тип тяло. Повишаването на теглото може да варира и да отнема време, някои деца могат да растат на ръст, преди да добавят килограми и обратното. Това много зависи и от правилните хранителни навици.
По материали от Mamma sto bene
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари